ד״ר גיא רופא

השתלת רחם – ד״ר גיא רופא מסכם את הנושא

ד״ר גיא רופא מדגיש כי השתלת רחם היא עדיין פעולה נסיונית המיועדת למקרים של אי פריון מלא על רקע רחמי – אם על רקע מולד כמו היעדר רחם או רחם לא מפותח ואם על רקע כירורגי כמו הידבקויות תוך רחמיות או כריתת רחם מסיבה זו או אחרת. 

מה נדרש לתהליך?

יש צורך בתורמת, אשר תעבור ניתוח כריתת רחם אבל מסוג מאוד רדיקאלי הדומה לזה המתבצע בסרטן צוואר הרחם- הכוונה שמכיוון שמדובר ברחם שיושתל, יש לשמר את אספקת הדם שלו ורקמות מסביבו שיאפשרו קליטה וחיות שלו בגוף הנתרמת. 

מדובר בפועל בניתוח מורכב מאוד כירורגית ועדין מאוד המצריך מיומנות גבוהה כי בניגוד לניתוח כריתת רחם פה ישנה חשיבות לשימוש הרחם והרקמות סביבו במצב האופטימלי ביותר. 

מה סדר הפעולות?

בפועל מבוצעים שני הניתוחים במקביל, מתחילים בניתוח של התורמת ולקראת סיומו מתחילים בניתוח של הנתרמת כל שהרחם שוהה מחוץ לגוף כמה שפחות זמן.  ד״ר גיא רופא נכח בניתוח כזה באיטליה. 

סיבוכים אפשריים:

מעבר לאלו של כל ניתוח, יש את עניין דחיית השתל. המעקב מתבצע על ידי ביופסיות מצוואר הרחם המראות אם יש שינויים רמתיים האופייניים לדחיית השתל. בנוסף, סכנת קרישי דם בכלי הדם שחוברו מהרחם למערכת כלי הדם של הנתרמת וזיהום. 

דיכוי חיסוני:

מכיוון שמדובר בהשתלה של איבר יש צורך במתן תרופות לדיכוי חיסוני כדי להקטין את הסיכוי לתגובה של מערכת החיסון התגרום לדחיית השתל. תרופות אלו קשורות לסיכון מוגבר לממאירויות בעתיד מחלת כליות, סוכרת וזיהומים שונים. 

כמובן שהמטרה הינה הריון ולכן פרוטוקול הטיפול מופסק מספר חודשים לפני ההריון כדי למנוע פגיעה בעובר. במהלך ההכנה להריון ובהריון עצמו הטיפול בסטרואידים. 

איך משיגים הריון?

הדרך היחידה היא בטיפולי פריון עם החזרת עובר לרחם. 

יש להמתין מינימום של שנה מהניתוח לפני נסיונות להרות. 

ההריון עצמו בסיכון מוגבר לסיכוי הריון ומחלות כמו יתר לחץ דם, רעלת הריון וסוכרת הריון בעיקר בשל הטיפול בסטרואידים. 

אחרי ההריון:

זהו האיבר היחיד המושל באופן זמני, ההמלצה להסירו לאחר סיום ההריון. זאת כדי לא לחשוף את האישה לטיפול מדכא מערכת החיסון ולתופעות הלוואי הרבות שלו כאשר ניתן לאורך זמן. 

מה הסיכויים להריון ולידה לאחר השתלת רחם?

אז המידע לא רב מכיוון שעדיין מדובר בפעולה נסיונית ואשר בחיתוליה. המאמרים היוצאים בנושא. מחקר משמעותי משנת 2022 עקב אחר 6 נשים אשר עברו השתלת רחם וילדו במצטבר 9 לידות ומצא 81.8% להריון קליני ו- 45.4% הצלחה להגיע ללידה לאחר השתלת רחם לכל עובר שהוחזר ביום 5 (בלסטוציסט). 

גדילת העובר וזרימות הדם לרחם ולשליה היו תקינות והיה סיכון מוגבר לפתח רעלת הריון. 

ד״ר גיא רופא מסכם: מדובר בפעולה מורכבת וקשה אבל אשר מאפשרת הריון עצמוני ולידה (תמיד בניתוח קיסרי) בנשים אשר ללא פתרון זה לא יכלו להשיג זאת. אחוזי ההצלחה מרשימים אבל נזכור שהדרך קשה מאוד עד שמגיעים אליהם וכי התהליך עדיין נסיוני בחיתוליו. 

ד״ר גיא רופא מסביר על השתלת רחם
דילוג לתוכן