ד״ר גיא רופא

מה משפיע על נפח ואיכות החלב בהנקה?

ד״ר גיא רופא מסביר על הנקה

אישה בריאה מייצרת בהנקה מלאה בערך  750-800 מ״ל חלב ליום. אבל השונות גדולה ויכול להגיע אפילו עד 2 ליטר ליממה בעיקר בנשים המניקות יותר מילד אחד אבל לא רק. 

הגורם המשמעותי ביותר לכמות החלב הנוצרת ליממה הוא קצב פינוי החלב מהשד, לא משנה אם בהנקה או בשאיבה- הקצב הייצור מתאים עצמו לדרישה. כך למשך אמהות לתאומים או שלישיות מייצרות משמעותית יותר חלב מאשר מניקה לתינוק יחיד. 

ייצור החלב נמוך ביומיים שלושה לאחר הלידה ומתחיל להתגבר לאחר 3-4 ימים. כמות החלב המי=וצר יורדת לאחר שישה חודשים, בעיקר בשל התחלת גמילה אך לא רק, גם הכנסת תחליפי חלב או מוצקים שונים מורידה את הדרישה מהתינוק- הירידה מ-800 מ״ל לערך עד סביב 450 מ״ל ליממה. 

ד״ר גיא רופא מתייחס לנושא: האם דיאטה להרזייה משפיעה על כמות החלב?

נשים רבות רוצות לרדת מהר במשקל לאחר הלידה וחוששות מההשפעה על ההנקה. כל עוד ההורדה הקלורית קלה-בינונית אין השפעה משמעותית על ייצור ונפח החלב ולכן ממליץ לבצע רק בליווי דיאטנית. למשל, מחקר אשר בדק דיאטה למשך 10 שבועות לאחר הלידה בהן בממוצע הנשים ירדו 5 ק״ג, לא הדגים הבדל בנפח החלב ולא בעליה במשקל של התינוק. מחקר אחר בדק ספציפית נשים עם עודף משקל, הורדה של 500 קיל-וקלוריות ליממה יחד עם 45 דקות פעילות גופנית 4 פעמים בשבוע לא פגעה בייצור החלב או בעליה במשקל של התינוק. 

דיאטה קשה יותר בהחלט תשפיע על ייצור החלב ולכן על עליית המשקל של התינוק- יש להמנע מדיאטה של 1800-2000 קלוריות ליממה ומטה. 

מה עוד פוגע בייצור החלב?

ריקון שד לא מלא או לא בתדירות גבוהה מספיק, עישון, סטרס, חרדה, עייפות ומחלה. 

שכחת גלולות!  לא שכחתי, אכן הדעה הרווחת בעולם הרפואה היא שגלולות המשלבות אסטרוגן יכולות לפגוע בנפח החלב, המחקרים מאוד חלוקים בנושא וכנראה שאם יש השפעה אין לה משמעות קלינית- עליה במשקל של התינוק תקינה. עדיין, נהוג להמליץ על גלולות ללא אסטרוגן או התקן. 

האם יש להרכב התזונה השפעה על איכות החלב?

התשובה הקצרה היא כן, בהחלט. אבל הגוף יודע לנווט את החומרים לייצור חלב באופן כזה אשר רק חסרים משמעותיים לאורך זמן יפגעו בסופו של דבר באיכות החלב. 

חלבונים לרוב לא יחסרו בחלב גם בנשים עם תת תזונה קיצונית. 

שומנים לא יחסרו בחלב מבחינה כמותית אבל הסוג של חומצות השומן בחלב האם משתנה בהתאם לתזונה. יש פוסט על אומגה 3 והיתרונות הפוטנציאליים שלו ולכן יש לשקול אכילת דגים או תוסף. 

ויטמינים תלויים קשר ישיר לריכוזם אצל היולדת. ויטמין D. לדוגמא תמיד נמוך בחלב אם ולכן נותנים לילודים כתוסף חיצוני. ויטמין K אשר מהותי למערכת הקרישה בחסר בחלב אם וזו הסיבה שממליצים על זריקה שלו לילוד סמוך ללידה. 

יש תוספים שניטל ליטול לאחר הלידה למניקות ואפשר גם פשוט להמשיך עם תוסף ההריון. חשוב שהתוסף יכיל ברזל, סידן, יוד, ויטמין D ו- B12.

האם תזונה צמחונית או טבעונית משפיעה על כמות או איכות החלב?

כן. איכות החלב יכולה להיפגע ולכן מומלץ לקחת יחד עם ההנקה תוספים עם הויטמינים הנחוצים. 

מה עם אלכוהול?

עקרונית אסור לצרוך אלכוהול ולהניק. אם בכל זאת יש אירוע ומעוניינת לשתות כוסית אז ההמלצה היא להניק לפני ואז להמתין שעתיים לכל מנת אלכוהול שצרכת. 

וקפה???

רק אחוז אחד מהקפאין בדם עובר לחלב האם לכן לצרוך בתבונה. 

מה מביא יצור חלב?

כלום. כן. אמרתי כלום. יש רשימה ארוכה של תרופות סבתא כמו חילבה, קפה שחור, שומר, שקדים ומורינגה וגם כל מיני תוספי פלא שנמכרים – אף אחד לא הוכח כיעיל. חילבה נעשו מחקרים והם סותרים. 

ד״ר גיא רופא ישמח לייעץ לך במרפאתו.

ד״ר גיא רופא על הנקה
דילוג לתוכן