ד״ר גיא רופא

מנופאוזה

ד״ר גיא רופא מסביר על מנופאוזה.

מנופאוזה מוגדרת כהפסקת המחזור באופן קבוע וזו אבחנה הניתנת באופן סופי רק בדיעבד – לאחר 12 חודשים של אל-וסת ללא סיבה פתולוגית. 

מנופאזה מאופיינת הורמונלית באסטרוגן נמוך מאוד ורמת FSH ו-LH מוגברת ומופיעה בממוצע בגיל 51. 

כאשר הפסקת הוסת לפני גיל 40 מדובר במנופאוזה מוקדמת על רקע פתולוגי המצריך בירור וכאשר מופיעה בגיל 40-45 מדובר באי ספיקה שחלתית ראשונית ואפשר שיהיה תקין אם הבירור תקין. 

פרימנופאוזה הוא המושג המתאר את פרק הזמן בין מחזורים סדירים להיעלמות המחזור. שלב זה מאופיין באי סדירות של המחזור, שינויים הורמונליים ותסמינים אופייניים כמו גלי חום, שינויי מצב רוח, הפרעות בשינה ויובש נרתיקי. 

פרימנופאוזה נמשכת בממוצע 4 שנים. 

איך זה נראה מבחינת המחזור?

בשנות הפריון המאוחרות, טרם הכניסה לפרימנופאוזה, המרווח בין המחזורים מתקצר. הסיבה לא אי ספיקה של הגופיף הצהוב אלא התקצרות השלב של גיוס הזקיקים- לפני הביוץ. 

בשלב הבא האישה נכנסת לשלב הפרימנופאוזה, המחזורים מתחילים להיות לא סדירים ומרוחקים יחסים. מתחיל בממוצע סביב גיל 47, ככל שמתקדמים בגיל המחזורים הופכים עוד יותר מרוחקים, לפעמים מרווח של כמה חודשים ומחזורים רבים הם ללא ביוץ. 

סביב גיל 51 בממוצע יופיע המחזור האחרון. זאת נדע רק בדיעבד כי לא יופיעו עוד מחזורים אחריו. 

מה מבחינה הורמונלית?

בשלב הפרימנופאוזה לפרופיל הורמונלי אין הרבה ערך אבחנתי מכיוון שיכול להיות מאוד מופרע עם FSH מוגבר ואסטרוגן נמוך ובבדיקה חוזרת הערכים תקינים. הציר ההורמונלי לא יציב ונע בין תקינות לאי תקינות. 

במנופאוזה עצמה, ערכי FSH מאוד מוגברים ואילו האסטרוגן מאוד נמוך. ניתן לנבא באופן מסויים מתי צפוי המחזור האחרון בעזרת בדיקת AMH המבוצעת לאחר גיל 42. 

תסמינים אופייניים לפרימנופאוזה ומנופאוזה:

גלי חום- התסמין המוכר ביותר מכיוון שהנפוץ ביותר, יופיע בכ-80% מהנשים. לצערי מיעוט מהנשים יפנו לגינקולוג בשל תסמינים אלו. התסמין מתואר כהופעה מהירה וחדה של תחושת חום בפלג גוף עליון ובפנים המתפשטת לשאר הגוף נמשכת 2-4 דקות ומלווה בהזעה מרובה ולעיתים דפיקות לב. לאחר מכן יש תחושת צמרמורת או רעידות יחד עם תחושת חרדה. נפוץ יותר בלילה אבל התדירות משתנה מאוד בין נשנים שונות – עד מצבי קיצון של אחת לשעה עם פגיעה קשה באיכות החיים. 

במרבית המקרים תופעה זו חולפת תוך שנה ולא חוזרת. 

הפרעות בשינה- גם בהיעדר גלי חום יש הפרעה לשינה בשלבי הפרימנופאוזה והמנופאוזה בשל תסמונת הרגליים העצבניות ודום נשימה בשינה. יכולות להמשך גם שנים. 

דיכאון וחרדה- ישנה עלייה בשכיחות סביב המנופאוזה. הירידה באסטרוגן, ההשפעה הנפשית של סיום הפריון ועוד משפיעים על כך. 

יובש נרתיקי- נובע מהירידה באסטרוגן, מוביל להפרעה וכאב בקיום יחסים ולתסמינים הקשורים למתן שתן כולל צריבה תכיפות ודחיפות ועוד. 

מה המשמעות של רמת אסטרוגן נמוכה? ד״ר גיא רופא עונה

כאשר הרמה נמוכה לאורך זמן, קיימת השפעה על צפיפות עצם, מערכת הלב וכלי הדם ודמנציה, שינויים באלסטיות של העור, שינויים בשיווי המשקל ובפיזור השומן בגוף. 

מה משפיע על גיל הופעת מנופאוזה?

גנטיקה- קשר לגיל בו הופיעה אצל האמא למשל

עישון- מקדים את המנופאוזה בשנה עד שנתיים בממוצע

גיל הופעת הוסת- ככל שמוקדם יותר כך גם המנופאוזה מוקדמת יותר

פעילות גופנית- פעילות מאומצת יכולה להקדים הופעה ואילו פעילות קלה יכולה לדחות

משקל- עודף משקל קשור בגיל מאוחר יותר למנופאוזה

עבודה במשמרות לילה-קיים קשר במחקרים מסוימים

גורמים נוספים שיתכן וקשורים הם תזונה, הרכב התזונה, מצב סוציואקונומי, אלכוהול ועוד. 

ד״ר גיא רופא ישמח לאבחן ולייעץ לך בנושא זה במרפאתו.

ד״ר גיא רופא על מנופאוזה
דילוג לתוכן