ד״ר גיא רופא

פרופיל הורמונלי – מה זה בעצם?

ד״ר גיא רופא מסביר על פרופיל הורמונלי

בדיקת פרופיל הורמונלי הינה בדיקת דם למדידת רמות הורמונים שונים, לאו דווקא הורמוני מין. ברפואת נשים יש לה השימוש המוכר ביותר קשור לטיפולי פריון אבל בפעול יש לה שימוש נרחב במגוון מצבים רפואיים אחרים כמו אבחון של תסמונת שחלות פוליציסטיות, דימום לא סדיר והפרעות אחרות במחזור, השנים לפני הפסקת הוסת וכמובן לאבחון מנופאוזה. 

מטרת הפוסט לתת מידע כללי לגבי הבדיקה ולא לפענח תוצאות מכיוון שאין הגיון רפואי בפענוח פרופיל הורמונלי ללא ההקשר הקליני המצריך הכרות רפואית. מה גם שהערכים מפוענחים באופן שונה בהתאם לתזמון נטילת הדגימה. 

ד״ר גיא רופא מסביר כי תזמון נטילת הדגימה תלוי במה מחפש הרופא. כלל האצבע אומר בין היום השלישי ועד היום החמישי למחזור. היום הראשון הוא יום התחלת הדימום. אבל ניתן לבצע בכל יום כל עוד הרופא השולח מודע לכך ויודע לפענח את הבדיקות בהתאם מכיוון שהערכים משתנים מהותית בשלבים שונים של המחזור והחיים. 

מה בודקים? הבדיקה הבסיסית תכלול לרוב רמות אסטרוגן ופרוגסטרון יחד עם רמות FSH ו- LH (גונדוטרופינים) אשר משלימות את הציר ההורמונילי הנשי. 

אבל לא פעם ולא פעמיים אני מוסיף עוד מדיים כדי לקבל תמונה מדויקת ורחבה יותר כמו טסטוסטרון ונגזרותיו, תפקוד בלוטת התריס ונגזרות של תהליך ייצור ההורמונים המתחיל ביותר הכליה (אדרנל), פרולקטין ועוד לפי הצורך הקליני. 

ההנחיות לבדיקה משתנות בהתאם למה שמחפשים, הנה כמה כללי אצבע:

בדיקת בלוטת התריס, אים משמעות לשלב או לשעה ביום בה נלקחת. 

פרולקטין, יש לבצע את הדגימה לאחר לפחות 3 שעות של ערות ופעילות, יש מעבדות הדורשות צום למרות שלא ממש חובה. 

טסטוסטרון ונגזרותיו וגם נורמנים הקשורים לציר האדרנל, אין חשיבות למועד הבדיקה יחסית למחזור אבל כן לפענוח התוצאות המתקבלות. 

הורמוני המין הנשיים לרוב ימדדו בימים 3-5 למחזור כאמור אבל לא חובה- למשל אישה עם העדר ביוץ או מחזורים לא נמתין ונמדוד ברגע שאפשר. 

ד״ר גיא רופא ישמח לעבור במרפאתו על תוצאות הבדיקה

ד״ ר גיא רופא על פרופיל הורמונלי
דילוג לתוכן