ד״ר גיא רופא

עתיד הטיפול באנדומטריוזיס?

ד״ר גיא רופא שומר אתכן מעודכנות בכל נוגע לטיפול באנדומטריוזיס.

מדע הרפואה כל הזמן מתקדם, הפעם אגע במחקר חדשני בנוגע לטיפול באנדומטריוזיס. נכון להיום הטיפול העיקרי והיחיד שהוכח כיעיל במחלה הוא טיפול הורמונלי אשר לא עוזר בכל המטופלות, עלול לגרום לתופעות לוואי המקשות על המשך הטיפול וכמובן שלא מתאפשר באלו הרוצות הריון. 

הבסיס למחלה הוא דלקת לא זיהומית המובילה לכאבים, אי פריון והידבקויות. בשנים האחרונות מופיעים מחקרים על טיפול ביולוגי בנוגדן כנגד IL8 אשר מהווה מרכיב חשוב בפעילות מערכת החיסון ותהליך הדלקת. 

התוצאות עד כה הראו תגובה טובה לתסמיני המחלה ואף טיפול בהידבקויות אשר תורמות גם לכאבים וגם לאי הפריון. 

תרופה כזו יכולה לשנות מהותית את דרך הטיפול במחלה יחד עם הקטנת הצורך בטיפול ניתוחי. 

ד״ר גיא רופא עבר הכשרה במכרז בינלאומי והמתקדם ביותר מסוגו תחת ניהולו והנחייתו של פרופסור מריו מלוני.

מה החדשות?

יש פער בין ממצאים במעבדה ועד פיתוח תרופה בטוחה לשימוש. 

בתחילת השנה הודיע בית החולים האוניברסיטאי האנגלי Norfolk and Norwich University Hospital כי הוא מתחיל ניסוי שלב 2 של תרופה ביולוגית זו. 

כל פיתוח של תרופה מתחילה במעבדה, שם מוצאים חומר או במקרה זה נוגדן כנגד אלמנט מרכזי במחלה. בשלב הבא יש ניסויים בבעלי חיים ובהמשך ניסויים קליניים בבני אדם. 

שלב 2 בפיתוח תרופה נמשך כשנתיים ומטרתו לאמוד את רמת הבטיחות של התרופה והיעילות שלה במינונים שונים תוך ניטור הדוק של תופעות לוואי בכללותן – זאת לאחר שבשלב ראשון התרופה נבדקה על בני אדם אבל על כמות קטנה יחסית וכדי לשלול תופעות לוואי מסוכנות. בשלב 2 התרופה נבדקת על אנשים עם המחלה להן נועדה. 

אם כך, יש חולות אנדומטריוזיס אשר מתחילות טיפול בתרופה חדשה זו ובעוד כשנתיים נדע אם התרופה אכן יעילה כפי שמציינים ונעבור לשלב 3 בו התרופה משוחררת לציבור רחב הרבה יותר תחת פיקוח הדוק אחר הנוטלים אותה. 

ד״ר גיא רופא ישמח לקבלך לייעוץ והתאמת טיפול במרפאתו.

ד״ר גיא רופא על אנדומטריוזיס
דילוג לתוכן